تهران - ایرنا : گوگل قصد دارد با تقویت سیستم رمز نگاری خود به مقابله با دولت چین که این سایت و متعلقاتش را در این کشور فیلتر کرده است ، برخیزد.

به گزارش ایرنا از پایگاه های خبری ، اریک اشمیت ، رئیس هیئت مدیره گوگل معتقد است که رمزنگاری ، کلید پاسخ به بسیاری از مشکلات فیلترینگ در کشور چین بوده و می تواند سانسور دولتی اینترنت را در این کشور از میان بردارد. 

وی که در انجمن اقتصاد جهانی داووس صحبت می کرد ، گفته است در عین حال گوگل در تلاش است تا از طریق تقویت رمزنگاری های خود ، جلوی دولت ها برای دسترسی به داده های شخصی کاربران را بگیرد. 

اشمیت معتقد است گوگل با این کار می تواند مشکلات زیادی را برای چین که مسوول 80 تا 85 درصد جاسوسی های صنعتی و الکترونیکی دنیا است ، ایجاد کند.

وی همچنین گفته است که با توجه به افزایش روز افزون افرادی که در این کشور از شبکه های اجتماعی استفاده می نمایند، در اثر گذر زمان شاهد کاهش قدرت سانسور چین خواهیم بود. 

گوگل و تمام ابزارهای آن در چین فیلترهستند ، اما دولت چین با سرمایه گذاری کلان ، جایگزین های قوی و مناسبی برای هر یک از خدمات گوگل طراحی کرده است تا کاربران جای خالی آن را احساس نکنند.

چین با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت حدود یک هفتم جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است و شرکت اینترنتی گوگل برای حفظ این جمعیت تمام توان خود را به کار گرفته است. 

چین ازمدت ها قبل از افشاگرهای ژولین آسانژ و ادوارد اسنودن در مورد جاسو

جاسوسی اطلاعات کاربران فعال در شبکه های اینترنتی برنامه های ملی خود را برای ایجاد اینترنت چینی در دستور کارقرارداده بود. 

*** رسوایی ان اس ای تنبیهی برای دولت مردان آمریکا بود 

اشمیت همچنین درخصوص رسوایی ایجاد شده در رابطه با جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا ان اس ای (NSA) گفت : این واقعه برای مردم دنیا مفید بود و باعث تنبیه دولت مردان آمریکا شد.

وی دولت مردان آمریکا را مخاطب قرار داده و افزوده : صرفاً به این دلیل که شما قدرت و توانایی انجام چنین نظارتی را دارید، حق ندارید چنین نظارتی را به اجرا بگذارید.

ادوارد اسنودن پیمان کار سابق آژانس امنیت ملی امریکا (NSA/ ان.اس.ای) و کارمند سابق سیا ، چندی پیش مدارکی را فاش کرد که نشان می داد ، سازمان امنیت ملی امریکا و همچنین پلیس اف بی آی افزون بر شنود مکالمات تلفنی ، به فعالیت ها و اطلاعات اینترنتی میلیون ها شهروند امریکایی و اروپایی دسترسی داشته است. 

اسنودن نمایی از سامانه جاسوسی PRISM را فاش کرد که بر مبنای آن سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) و پلیس اف بی آی اجازه یافته اند به سرورهای شرکت های مهم اینترنتی از جمله گوگل ، یاهو ، اپل ، مایکروسافت ، فیس بوک و امریکن آنلاین (AOL) دسترسی داشته باشند. 

این سامانه جاسوسی ، ایمیل ها ، ویدئو چت ها ، پیام های کوتاه را به دقت رصد کرده و از امکانات و تجهیزات برای ردیابی و دنبال کردن مظنونان خارجی برخوردار بوده است. 

** فعالیت گوگل 

گوگل در ابتدا یک پروژه تحقیقاتی دو دانشجوی دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به نام های لری پیج و سرگئی برین بود. 

این پروژه در سال ۱۹۹۷ با ثبت دامنه Google.com به مرحله اجرا در آمد. 

از جمله محصولا ت این شرکت می توان به موتور جستجوی گوگل ، سرویس رایگان ایمیل با نام جی میل ، سیستم عامل اندروید ، سیستم عامل کروم و مرورگر کروم ، گوگل پلاس و یوتیوب اشاره کرد .